Jak si poradit s průjmy a zažívacími potížemi

Asi každý chovatel už někdy zažil probdělou noc a noční venčení průjmujícího psa. Jak si s tím co nejrychleji poradit a zklidnit střeva vašeho mazlíčka?

Průjem je určitě velmi nepříjemné onemocnění a dokáže potrápit jak vás, tak vašeho psa. Pokud se jedná o průjem hodně vodnatý, se směsí krve nebo pes i zvrací, pak se do léčby nepouštějte sami a neprodleně navštivte veterináře! Mohlo by se jednat o virové onemocnění nebo třeba otravu. Pokud však víte, že se jedná o dietní chybu - dali jste psovi jiné krmivo nebo nový pamlsek, sežral vám něco od stolu a prostě mu to "nesedlo", pak se nejedná o nic závažného a postačí krátká dietka nebo bylinky.

Jako první záchranu můžete použít přípravky určené pro lidi jako jsou Smecta nebo černé uhlí, ty by měli zastavit průjem do několika hodin. Pro zvířata je určen přípravek EnteroZoo, jedná se o čistý křemík, který na sebe naváže patogeny ve střevech. Pokud víte, že má váš pes citlivé zažívání doporučuji mít jeden z těchto přípravků vždy doma po ruce a již při první akutní řídké stolici ho podat vašemu mazlíčkovi. Pokud to zabere, pak ho další 2-3 dny nechte na dietě, kdy uvaříte kuřecí prsa s rýží a mrkví a budete mu tuto směs podávat v malých dávkách několikrát denně. Jakmile se vše uklidní, můžete opět přejít na běžnou stravu. Vždy však dbejte, aby měl váš pes k dispozici dostatek vody!

Má váš pes citlivé zažívání a jen malá změna v jídelničku ho rozhodí? Nebo má často "kašovitou" stolici? Pak je na místě přidávat k běžné stravě, na kterou je zvyklý probiotika, přípravky upravující střevní mikrofloru nebo bylinky, které působí blahodárně na zažívání. Jsou to např. tyto - 

Dromy Křemelina - jedná se o doplněk stravy složený ze sladkovodních i mořských řas, rostlinných extraktů, vitamínů a stopových prvků. Hlavním benefitem mikroskopických schránek jednobuněčných řas je jejich působení na trávicí trakt. Při průchodu trávicím traktem do sebe absorbují vše, co na sliznici ulpívá. Mechanicky čistí žaludeční a střevní stěnu, odstraňují bakterie, hleny, toxiny, těžké kovy a další nežádoucí látky, čímž podporují přirozenou obranyschopnost organismu a působí detoxikačně. Při průchodu v trávicím traktu zvířete, vytváří nevhodné prostředí a životní podmínky pro parazity. Při průjmovém onemocnění, působí jako střevní enterosorbent - léčebný přípravek, který ve střevě do sebe nevratně vstřebává toxické látky a zabraňuje nebo zmírňuje podráždění střevní sliznice. Současně brání průniku toxických látek do krevního oběhu a tím snižuje celkový obsah těchto látek v těle.

Energy Probiovet - probiotický přípravek s obsahem živých bakterií, který řeší problémy se zažíváním, plynatostí a průjmy. Dokonce pomáhá i pokud váš pes požírá výkaly!

Z bylin jsou velmi vhodné a osvědčené kurkuma, která má silné protizánětlivé a antioxidační účinky a celkově podporuje imunitu nebo např. šípek, rakytník nebo echinacea. Všechny tyto zmíněné bylinky působí proti zánětům a celkově posilují imunitu a obranyschopnost psa, podporují metabolizmus a detoxikují. Jsou vhodné jako prevence a mohou se podávat dlouhodobě.