Co je to BARF?

jana11Co si máme představit pod pojmem „přirozené krmení“?

Váš pes je masožravec. Co je tedy pro něj přirozené? Ano, je to maso. V posledních letech se setkáváme se zkratkou BARF. Co to znamená?

BARF  je zkratka, která označuje způsob krmení psa syrovým masem, kostmi a zeleninou. Krmení je tak pestré, bez nevhodných chemických přísad jako jsou konzervanty, barviva a ochucovadla. Vitamíny a minerální látky pes dostává v přírodní formě a my vždy víme co do misky dávám.

Hlavní výhodou krmení přirozenou stravou je její chutnost a atraktivita. Díky tomu pak má pes silnou kostru, pevné šlachy, svaly a vazy, posílený imunitní systém, který přispívá ke zlepšení reprodukčního systému. A v neposlední řadě máme doma psa, který se těší na každou misku s krmením.

Pes a civilizační choroby

Stejně jako lidé, tak i domácí zvířata, zejména psi a kočky, trpí čím dál větším množstvím civilizačních chorob. U psů jsou to především alergie, problémy s kůži, klouby, cukrovky, rakovina či reprodukční problémy.

Ve většině případů je toto způsobeno nevhodnou stravou, respektive jejím složením a technologií přípravy. Tepelně zpracovaná strava, což je 90% granulí, ztrácí svou výrobou důležité vitamíny a enzymy. Jednostranná strava, což bezpochyby granule jsou, má vliv na celkový organismus. A neméně důležitý fakt je, že původ masa ze zvířat použitých k výrobě granulí pochází z kafilerií, kam jsou přijata i ta zvířata, která byla léčena, proto v nich můžeme najít zbytková antibiotika, která se tímto objeví i v granulích. Toto a mnoho dalšího (ochucovadla, konzervanty, umělé vitamíny, aj.,)  má vliv na zdraví a spokojenost našich zvířat. Je jen na nás zda jim dáme tu možnost a díky přirozené stravě jim umožníme žít zdravě.

Obavy z vyváženosti stravy

Pokud zvolíte tento způsob krmení psa nebo kočky přechází zodpovědnost za vyváženost stravy na vás - chovatele a majitele. Ale ruku na srdce, počítáte si správný poměr bílkovin, tuků, minerálů a vitamínů ve své stravě nebo ve stravě vašich dětí? Já tedy ne... Jíme doma stravu pestrou s dostatkem zeleniny a ovoce a jsme všichni zdravý a v pohodě. A stejné je to i u psů. Pokud dopřejete svému psovi stravu pestrou, nezapomenete kromě masa na vnitřnosti, kosti, zeleninu a ovoce. Občas přidáte mléčné výrobky a vejce. Vyhnete se zbytkům od vašeho stolu - jídlům kořeněným, smaženým nebo pečeným... Pak nemusíte mít vůbec žádné obavy, že by váš pes měl málo některých důležitých látek pro svůj růst, vývoj a aktivní život. Naopak mu tímto dopřejete plnohodnotný život bez problémů se zubním kamenem, alergiemi a jinými civilizačními chorobami.