Vařená strava pro psy

Vařená strava pro psy: jak připravit zdravé a chutné jídlo pro vašeho čtyřnohého kamaráda

Když se řekne psí strava, většina lidí si představí granule nebo konzervy z obchodu. Ale co kdybychom vám řekli, že můžete pro vašeho psa připravit domácí jídlo, které bude nejen chutné, ale také zdravé a plné živin? Pokud jste zvědaví, jak na to, přečtěte si náš článek o vařené stravě pro psy.

  1. Proč vařit jídlo pro psy

Granule a konzervy jsou bezpochyby pohodlným řešením, ale ne vždy jsou ideální pro zdraví vašeho psa. Některé z nich mohou obsahovat příliš mnoho umělých konzervantů, barviva a jiné chemické látky, které mohou být škodlivé pro zdraví psa. Navíc mnoho granulí a konzerv obsahuje příliš mnoho sacharidů, což může přispívat k obezitě a dalším zdravotním problémům. A nebo máte doma psího gurmána, který odmítá suché granule nebo syrové maso? Pak je vařená strava pro vašeho psa dobrým řešením.

Vařené jídlo pro psy si můžete připravit s použitím kvalitních ingrediencí, které nejen poskytují potřebnou výživu a vitamíny, ale také budou psovi chutnat. Můžete také přizpůsobit jídlo potřebám psa, například pokud trpíte nějakým zdravotním problémem.

  1. Jaké ingredience použít

Při přípravě vařené stravy pro psy se doporučuje používat kvalitní ingredience, jako jsou kuřecí nebo hovězí maso (svalovina, srdce, jazyk), vnitřnosti (ledviny, játra, žaludky), kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel), rýže, quinoa, kuskus, jáhly, pohanka, ovesné vločky, těstoviny, vejce, sýr a další. Je důležité dbát na to, aby strava byla vyvážená a obsahovala potřebné množství bílkovin, tuků, vlákniny a vitamínů. Tzn. 2/3 krmné dávky by mělo tvořit maso a 1/3 příloha se zeleninou.

Je také důležité mít na paměti, že některé ingredience, které jsou zdravé, mohou být pro psy škodlivé. Například čokoláda, cibule, avokádo, hrozinky, hrozny, makadamiové ořechy a další potraviny, které by neměly být zvláště psům, protože mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Také se nesmí psům podávat vařené nebo jinak tepelně upravované kosti! Pokud tedy uvaříte kuře, je potřeba ho pak obrat a psovi dát jen maso.

  1. Jak připravit vařenou stravu pro psy

Při přípravě vařené stravy pro psy je důležité dbát na to, abyste maso se zeleninou nevařili příliš dlouho. Stačí pár minut převařit, případně jen spařit vařicí vodou. Vše můžete vařit pohodlně v jednom hrnci - nejdříve maso a zeleninu a pak přidáte ovesné vločky nebo těstoviny pro psy. Pokud chcete, můžete přidat trochu sýra nebo vejce pro lepší chuť.

Mnoho majitelů psů také přidává do vařené stravy pro psy doplňky stravy, jako jsou vitamíny, minerály a omega-3 mastné kyseliny. Tyto doplňky stravy mohou pomoci zlepšit zdraví psa a poskytnout mu potřebné živiny. K vařené stravě je vhodné přidávat např. DROMY Balancer, DROMY Pangamin, DROMY Zvápenatělé mořské řasy a oleje.

  1. Co ještě musíte vědět

Při přípravě vařené stravy pro psy je důležité dbát na to, aby strava byla správně vyvážená a aby obsahovala potřebné živiny. Pokud si nejste jisti, jak správně vařit pro svého psa, poraďte se s veterinárním lékařem nebo odborníkem na výživu pro psy.

Je také důležité dbát na to, aby vaše domácí jídlo pro psy bylo čerstvé a aby bylo správně skladováno, tzn. v lednici po dobu maximálně 2 dnů, další porce pak můžete pohodlně zamrazit. V opačném případě by mohlo dojít ke kontaminaci jídla a ke zhoršení zdraví vašeho psa. 

Vařená strava pro psy může být skvělou alternativou ke granulím a konzervám.