Alergie - nemoci kůže a srsti

Alergie je abnormálně silná reakce na něco, co je obvykle pro tělo neškodné - např. pšenice, prach nebo pyl. Alergie jsou u psů a koček diagnostikovány stále častěji.

Projevují se jinak u psů a jinak u koček. Psi mají obvykle svědění a vyrážky, zejména na zadní části těla kolem ocasu. Ovšem vyrážka se může objevit kdykoliv a kdekoliv na těle. Další běžné symptomy jsou záněty uší, nadměrné olizování předních končetin, poruchy trávení, záněty prstů, podrážděný anální otvor a genitálie (psi "sáňkují"). Stejně jako psi mohou mít i kočky vyrážku, ale častěji se u nich vyskytuje cystitida (zánět močového měchýře). I když kočky nemají vyrážku, stejně je obtěžují pocity kousání na kůži, takže stále poskakují, horečně se olizují a vytrhávají si chuchvalce chlupů.

Často lze jen těžko zjistit na co pes nebo kočka reagují alergicky, neboť skoro ve všech potravinách, čisticích prostředcích, bytech a jejich zařízeních, na nich a kolem nich, jsou látky, které mohou alergickou reakci vyvolat. Jednou z možností, jak zmírnit alergickou reakci je dobrá výživa. Často právě hotové a průmyslově vyráběné produkty a krmné směsi obsahují alergeny. Pokud chcete svému zvířeti ulevit od nepříjemných projevů alergií, pak by prvním krokem měl být přechod na výživu čerstvými potravinami bez obsahu škodlivých látek. Ty podporují zdravá střeva, posilují imunitní systém a dodávají důležité látky, které organismu přinesou opět rovnováhu. A pozor i vařené maso může způsobovat alergické reakce, ale pokud ho psu nebo kočce podáme v syrovém stavu, pak může být bez této reakce.

Pokud chceme zvířeti ulevit od projevů alergie je vhodné k syrové stravě přidávat tyto potravinové doplňky a vitamíny - vitamín C je-li podáván ve vysokých dávkách (500 - 2000 mg denně podle velikosti psa), může působit jako přirozený antihistamin, který alergické reakce zmírní. Stejně tak je i velmi vhodný B komplex, nebo sušené pivovarské kvasnice, které jsou velmi bohaté na vitamíny řady B. Dále pak olej z tresčích jater, za studena lisovyný nenasycený rostlinný olej a vitamín E (např. ve formě pšeničných klíčků nebo oleje z pšeničných klíčků).

Stav kůže a kvalitu srsti mohou pomoci zlepšit oleje přidávané do krmiva - konopný olejlněný olejostropestřcový olej, olej z tresčích jater