Počet položek: 0 0,- Kč

Články

Není pes jako pes – seznamte se s psími plemeny

Trvalo to celou věčnost, než se z vlka stal pes. Dnes je to nejlepší přítel člověka – ale není pes jako pes. Vyšlechtěná plemena nesou různý vzhled, stejně jako různé povahové rysy, schopnosti a vlastnosti. 

Během historie docházelo ke šlechtění psa – a tak vznikala nová a nová plemena, lišící se fyzickými vlastnostmi a povahovými rysy. Některé psí rasy byly určeny jako společníci k lidem, jiné pomáhaly člověku při práci. Tak je tomu dodnes – jednotlivá psí plemena mohou sloužit k různým účelům. Jeden však mají společný – přátelství s lidmi. V následujících článcích vám představíme nejoblíbenější plemena psů, ale ještě předtím se seznamte s kategoriemi, do kterých pejsky řadíme. 

1) Ovčáci, pastevci a honáci

Středně velcí až velcí psi mohou spadat buď pod označení ovčáčtí a pastevečtí psi nebo honácká plemena. Většinou jde o spolehlivé pracovní psí rasy – asi nejznámější je německý ovčák, který pro své cenné schopnosti pracuje také se záchranáři, nebo dokonce u policie či armády – a to je dostatečný důkaz o tom, jak výjimečná plemena se v této kategorii nacházejí. 

2) Pinčové, knírači, molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi

Rozsáhlá skupina psích plemen ukazuje skutečnou variabilitu psího světa – najdete tu drobečky i největší psy světa. Pinče, knírače i salašnické psy jistě znáte, ale možná vám unikla molossoidní plemena – sem spadají těžcí a velcí psi, pro představu třeba dogy a mastifové. 

3) Malí i velcí – teriéři

Není pes jako pes a není teriér jako teriér. Jsou malí, velcí, střední nebo teriéři typu bull. Ztrácíte se? Nevadí. Jistě znáte třeba známého prcka jménem jorkšírský teriér, nebo jeho pravý opak, svalnatého bulteriéra s roztomilým čumákem. Podobní si nejsou, viďte? 

4) Malá skupina jezevčíků

Krátké nožky, dlouhé tělo a tvrdohlavá mysl – to jsou jezevčíci, skupina s pár zástupci. Najdete tu jen několik plemen, která se liší především v srsti. Co je nejzajímavější? Všechna plemena jezevčíků pocházejí z Německa. 

5) Primitivní plemena a špicové

Různorodí zástupci v několika podskupinách se opět mohou lišit velikostí, vzhledem i povahou. Špiců i primitivních plemen je velká spousta, pocházejí z různých částí světa. Poslední dobou se můžete setkávat s oblíbenými pomeraniany, maličkými špici, připomínajícími droboučké medvídky. Kontrastním populárním plemenem je pak bezesporu akita-inu, poněkud větší medvídek, kterého jste mohli vidět ve filmu Hachiko. 

6) Honiči a barváři

Šestá skupina je nesmírně zajímavá – plemena, která do ní spadají, pomáhají při stopování a pronásledování zvěře. Honiči stopují a hlásí nález zvířete, kdežto barváři zvíře také usmrtí. K malým honičům patří známý bígl. Psi v této kategorii jsou díky svým schopnostem vhodní také při vyhledávání osob – například při katastrofách. 

7) Ohaři – šikovní společníci

K lovu zvěře jsou vyšlechtění také ohaři, přestože jsou v posledních letech populární také jako společníci do rodin. Různé typy ohařů řadíme do několika podskupin. Mohou se opět lišit vzhledem a srstí. Za zmínku stojí třeba irský červený setr nebo výmarský ohař. 

8) Slídiči, retrívři a vodní psi

Kdo by neznal zlatého retrívra, přátelského psa, který je rozšířen po celém světě. Původně lovecká plemena dnes považujeme za úžasné kamarády. Díky jejich skvělé povaze jsou často některá z těchto plemen využívána jako asistenční psi. Pomáhají tak lidem, kteří pomoc kvůli handicapu potřebují. 

9) Společenská plemena

Některá plemena byla vyšlechtěna právě k tomu, aby dělala společnost lidem. Řekli byste, že taková čivava je známa přes tisíc let? Drobní pejsci v této skupině mívají zpravidla přátelské a nekonfliktní povahy – proto jsou vhodní pro rodiny s dětmi, stejně jako kamarádi pro starší osoby. 

10) Krásní hubeňouři – chrti

Jsou štíhlí, krásní a nesmírně rychlí – to protože byli vyšlechtěni právě pro rychlost. K lovu nepoužívají čich, ale oči. Dobrý zrak, šlachovité štíhlé tělo – to mají zástupci chrtů společné. Liší se vzrůstem nebo srstí. Poměrně známým chrtem je bezesporu vipet – přátelský a hravý rychlík. 

A do jaké kategorie patří vás psí miláček? Tipujeme, že do kategorie můj nejvíc nejlepší parťák na celém světě. Chápeme to – máme to úplně stejně.

 

LABRADORSKÝ RETRIEVER

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací