To, že pes pochází původně z vlka a je tedy masožravá šelma, ví asi každý. I přesto, že dnešní pes má s vlkem už málo společného díky jeho staletému vývoji a domestikaci, potřeba výživy zůstala stejná. Vlk loví převážně vysokou zvěř a z takového úlovku pozře všechno kromě velkých kostí, kůže a srsti. K tomu si svůj jídelníček zpestřuje ovocem, travami, bylinami, kořínky atd. Díky této pestré stravě dostává vlk vše co potřebuje - bílkoviny, tuky, vitamíny, minerály a vlákninu. Stejně jako vlk má i pes zuby a trávicí systém uzpůsobený ke zpracování syrového masa, kostí, ovoce a zeleniny.
Na rozdíl od býložravců pes nemá ve slinách žádné trávící enzymy. Produkce trávicích enzymů je u psa aktivována přísunem potravy - masa. Více o tom, jak funguje zažívací systém psa se dočtete ZDE.
Vysoký podíl obilí v granulích způsobuje řadu problémů. Protože chybí podnět pro vytvoření trávicích enzymů - maso, vytváří se nedostatečné množství žaludečních šťáv což má za následek nedokonalé strávení potravy a tvorbu bakterií. Je přetěžována slinivka, která musí více pracovat, aby takovou "těžkou" potravu bylo možno alespoň z části ztrávit. Dochází k množení bakterií a parazitů, kvašení a nadýmání, což může způsobit až torzi žaludku!
Tuk v granulích musí být konzervován, aby granule dlouho vydržely. Ke konzervaci se používají různé konzervanty (BHA, BHT,...), které mohou různým způsobem poškozovat zdraví - oslabují imunitní systém, mají negativní vliv na tvorbu červených krvinek, některé jsou dokonce podezřelé z vyvolání rakoviny a pro lidskou potřebu se již nesmějí používat.
Omega 3 mastné kyseliny v granulích nejsou zcela jistě, protože je nelze učinit trvanlivými.
Při takovéto skladbě stravy pes většinou přežívá zdánlivě zdravě, ale v mnoha případech bohužel dochází k onemocnění. Imunitní systém je oslabený, organismus nemá dostatek enzymů, ensenciálních mastných kyselin, antioxidantů.... Je přetížená slinivka, často ledviny. V důsledků množení bakterií ze zbytků granulí vzniká zubní kámen, následně zánět dásní.
přepracováno z www.manwe.eu
Pokud stále tomuto tvrzení nevěříte, podívejte se co o trávicím systému psa domácího píše Wikipedie - ZDE
Více o tom jak krmit BARFem např. štěňata, psí dorostence nebo psí seniory, také o různých dietách pro nemocné psy (+ podrobné jídelníčky a recepty) se dočtete v knize K. Novosadové - "BARF krmení psa přirozenou stravou"
Krmivo-barf Havířov
adresa: Na nábřeží 17/29, 736 01 Havířov
otevřeno: po-pá 9-17, so 9-12
telefonické objednávky: 601 547 548
email: info@krmivo-barf.cz
Krmivo-barf Ostrava
adresa: 28. října 1422/299, 709 00 Ostrava - Mar. Hory
otevřeno: po-pá 11-17, so ZAVŘENO
telefonické objednávky: 608 892 440
email: info@krmivo-barf.cz