Počet položek: 0 0,- Kč

Vhodné přílohy k syrovému nebo vařenému masu

Pokud BARFujete, můžete jako přílohu k masu použít buď už zpracovanou přílohu ve formě bezmasých granulí, instantní směs anebo můžete vašemu pejskovi přílohu připravit sami. Co vše je vhodné podávat při BARFu?

Přílohy by měli tvořit u zdravého psa 20-30% z celkové denní krmné dávky. Z toho by mělo být cca 80-90% zeleniny a ovoce a 10-20% obilovin.

Čerstvá zelenina je pro psa špatně stravitelná, proto je lepší ji nastrouhat na jemno a spařit, povařit a nebo přemrazit. Pokud pes zeleninu odmítá, pak je potřeba ji v krmení zamaskovat a nebo nahradit něčím jiným (třeba zelené neprané dršťky). Zkuste zeleninu rozmixovat a ochutit olejem, vývarem nebo jogurtem. Většině psů, ale vadí vždy jen některé druhy zeleniny nebo ovoce. Myslím, že v tomto směru jsou nejvhodnější - mrkev, celer, petržel, listový salát a případně ještě červená řepa nebo cuketa. Zkrátka to samé, co jíte nejčastěji vy doma a nebo vám roste na zahradě Smějící se  Méně vhodné jsou třeba česnek, cibule, hroznové víno a nebo luštěniny, které jsou těžko stravitelné a nadýmají. Psa jimi určitě neotrávíte, ale ve větším množství byste mu mohli přivodit třeba zažívací potíže.

Obilné přílohy nejsou nezbytné v přirozené výživě psa. Pšenice a kukuřice bývají častými alergeny, proto výrobky z nich (pečivo) není vhodné zkrmovat. Některé obiloviny však můžeme využívat při různých dietách - napříkald rýže nebo kroupy dokáží zklidnit zažívání při průjmech a nebo ovesné vločky a těstoviny jsou energeticky velmi vydatné díky vyššímu obsahu sacharidů a jsou velmi vhodné pro aktivní psy a nebo v zimě pro psy v kotcích.

Ovesné vločky - podávejte spařené nebo rozvařené ve vodě (případně v mléce). Vločky obsahují hodně sacharidů (22%) jsou vhodné třeba pro pracovní psy. Můžete je podávat samostaně i bez zeleniny, obsahují hodně vlákniny a právě zeleninu dokáží dobře zastoupit.

Těstoviny - vařené těstoviny jsou dobře sttravitelné a mají nízký glykemický index, takže se z nich energie uvolňuje postupně. Zkrmovat můžeme jakékoli těstoviny, ale nejvhodnější jsou celorznné. Těstoviny mohou způsobovat průjmy, proto jsme s jejich zkrmováním opatrní zejména ze začátku, při přechodu na BARF.

Rýže - je velmi lehce stravitelná a je to dietní příloha. Používáme bílou loupanou rýži, kterou rozvaříme a podáváme i s vodou, ve které se vařila.

Pohanka - obsahuje vitamíny, minerály a spoustu vlákniny, podporuje funkci jater, pomáhá ho detoxikovat. Dále také obsahuje rutin, který zpevňuje cévy. Neobsahuje lepek, proto jí můžeme krmit i psy alergické na obiloviny.

Jáhly - loupané proso - obsahují vitamíny skupiny B, vlákninu a hodně minerálních látek. Mají vysokou výživovou hodnotu a také jsou bezlepkové. Jáhly je potřeba předem propláchnout a namočit, pak z nich uvaříme voňavou žlutou kaši, kterou můžeme přidat třeba k tvarohu a ovoci. Jáhly jsou velmi vhodné pro štěňata.